Zaključni dokumenti delovnega paketa Dolgotrajna oskrba - povezovanje storitev sociale in zdravja na lokalni ravni
Občina Kanal ob Soči – primer dobre prakse pomoči starejšim ter neformalnim oskrbovalcem
Pred tremi leti so pristopili k projektu Net-age, v okviru katerega so želeli izboljšati koordinacijo med javnimi in zasebnimi interesnimi skupinami ter kakovost staranja svojim občanom in pomagati njihovim oskrbovalcem. S sodelovanjem in partnerstvi na lokalni kot tudi širši ravni uspešno premagujejo vsakdanje ovire na področju oskrbe starejših. Uvedli so inovativne socialne in zdravstvene pristope oskrbe in s tem svojim občanom omogočili bolj aktivno, zdravo in samostojno staranje.
Dolgotrajna oskrba v okviru projekta AHA.SI
Je dolgotrajna oskrba nova veja socialne varnosti?
Kako zagotovili dostop do primerne dolgotrajne oskrbe in komu?
Kdo naj prevzame odgovornost za izvajanje storitev dolgotrajne oskrbe?
Kako v okviru sistema dolgotrajne oskrbe zagotoviti večjo podporo neformalnim oskrbovalcem?
Dolgotrajna oskrba - delavnica na 3. strokovnem srečanju
Na tretjem mednarodnem strokovnem srečanju projekta AHA.SI, 17. in 18. junija 2015, smo poleg predstavitve dobrih praks v ospredje postavili izmenjavo mnenj deležnikov, ki je potekalo tudi v delovnih skupinah po posameznih vsebinskih sklopih.
Predstavitvi z delavnice o dolgotrajni oskrbi najdete med spodnjimi dokumenti.
Evalvacija petih modelov zagotavljanja oskrbe za starejše v Sloveniji
Pri vzpostavljanju sistema dolgotrajne oskrbe je potrebno zasledovati čim boljše prepoznavanje potreb, hitro odzivanje nanje, zagotavljanje ustrezne kvalitete, vključevati različne izvajalce od formalnih (javnih in tudi zasebnih), nevladnih organizacij kot tudi neformalnih izvajalcev (svojce, sosede, prijatelje …) ter v povezovanju vseh povečevati sinergijske učinke pomoči.
Inovativni pristopi k dolgotrajni oskrbi na Nizozemskem
Delovna skupina AHA.SI za dolgotrajno oskrbo se je v mesecu oktobru 2014 srečala s predstavniki organizacij ActiZ in EHASA iz Nizozemske. Na delovnem srečanju v Sloveniji so predstavili tamkajšnji sistem dolgotrajne oskrbe in izzive, ki jih prinaša prihajajoča reforma. Ker je delovni sestanek odprl številna nova vprašanja, ki so pomembna tudi za slovenski sistem dolgotrajne oskrbe, se je skupina deležnikov (direktorji domov starejših občanov) odločila, da sredi maja 2015 pripravi strokovno ekskurzijo na Nizozemsko.
Posvetovalno srečanje z nevladnimi organizacijami
V začetku marca je bilo organizirano srečanje nevladnih organizacij (NVO), na katerem smo želeli opredeliti njihovo vlogo na področju dolgotrajne oskrbe. Srečanja so se udeležili predstavniki Rdečega križa Slovenije, Slovenske Karitas, Slovenke filantropije, Spominčice, Gerontološkega društva, Zveze društev upokojencev Slovenije in Društva upokojencev Novo mesto. Srečanje je bilo namenjeno predvsem spoznavanju stališč NVO na področju njihovega vključevanja v sistem dolgotrajne oskrbe, kako zagotoviti ustrezne pogoje za...
V pripravi je dokument o financiranju dolgotrajne oskrbe
Dolgotrajna oskrba je področje, ki je v velikem porastu, v prihodnosti pa se bo s staranjem prebivalstva še dodatno širilo. V gospodarsko razvitem svetu se namreč na tem področju v zadnjem času odpirajo številna vprašanja, kako organizirati dejavnost dolgotrajne oskrbe, kako zagotoviti čim boljšo dostopnost storitev tistim, ki jo potrebujejo in kako postaviti sistem, ki bo finančno vzdržen. Glede na to, da v svetu poznamo različne sisteme financiranja in različne modele dolgotrajne oskrbe, v okviru delovnega paketa pripravljamo dokument o financiranju dolgotrajne oskrbe z vključenimi...